čtvrtek 23. července 2015

TY

Název: Ty
Originální název: You
Autor: Caroline Kepnes
Rok vydání: 2015
Počet stran: 448
Nakladatelství: Domino
Vazba knihy: vázaná 
ISBN: 978-80-7498-059-6

Anotace:
Opravdová láska bolí. Já už jsem to pochopil. A ty to brzy pochopíš taky.
Když Guinevere vkročí do knihkupectví, kde Joe pracuje, jako by ho zasáhl blesk. Ta dívka je zosobněním všeho, co kdy chtěl: je krásná, chytrá a má v sobě více vášně než jeho nejdivočejší sny. Kvůli ní by třeba vraždil, jen aby ji získal.
Guinevere to ještě neví, ale narodila se pro něj. A Joe je odhodlán udělat vše pro to, aby i ona pochopila, že oni dva tvoří dokonalý pár. Když v následujících dnech její svět rozmetá série velmi nešťastných a dosti podivných náhod, je Joe jediný, kdo jí nabídne pomoc a útěchu. Ale to není zdaleka všechno, co je své vyvolené připraven poskytnout! Je s ní i ve chvílích, kdy to jeho vyvolená netuší – dokonce i když o to ani nestojí. On přece ví nejlíp, co je pro ni dobré, a ve své velkodušnosti dokonce přehlíží i vady, které se skrývají za Guineveřinou dokonalou fasádou. Opravdová láska bolí, to už Joe pochopil, a Guinevere to brzy pochopí taky, Joe pro to udělá všechno. 
Thriller TY je až perverzně chytrým záznamem chorobné posedlosti, při jehož čtení vám bude nejspíše poněkud úzko. Vlastně dosti úzko. Přesně jak to autorka zamýšlela.

Recenze: Děj již nijak obšírněji popisovat nebudu. Myslím, že co se píše v anotaci je velmi výstižné. A teď k věci. Svůj čtenářský zážitek bych shrnula do několika bodů:
1) Du forma není nic, nad čím bych byla nucena se nějak dlouze pozastavovat. Kdyby se o tom tolik nemluvilo, řekla bych si prostě, že jí píše dopis nebo si vede nějaký deník, který má v úmyslu jí pak časem předat takže nechápu, jak díky tomuhle mohl někdo přestat knihu číst.
2) Paranoia se také nekonala. Nevím, jakým způsobem by to ve zdravém jedinci mohlo vyvolat takové pocity. Ano. To, co Joe dělal nebylo normální, ale přeci mě to nemůže donutit najednou od čtení vstát, stáhnout si doma všechny závěsy, schovat se do postele pod deku a už nikdy z ní nevylézt. Pokud jste podobné pocity měli, doporučuji navštívit nejbližšího Nicka.
3) Kniha postrádala prvek i sebemenšího napětí a nechápu, jak může být tato kniha řazena pod thrillery. Napětí totiž bylo něco, co v knize, vzhledem k její povaze dost chybělo. Na druhou stranu psychopat své vraždy asi moc neprožívá a to, že se tady většinou dočtete jen něco jako "Nebylo lehké ho/jí zabít, ale prostě jsem to musel udělat." nejspíš mělo ve čtenáři vyvolat mrazení a podle anotace i úzkost. Mě bylo úzko spíš z toho, jak jsem očekávala něco, co se nedostavovalo.
4) Bylo mi vcelku jedno, co s postavami bude. Jediná emoce, kterou ve mě kniha vyvolávala bylo naší hlavní krásce jednu vrazit. Docela dlouho jsem dokonce i Joeovi fandila, ale ke konci už mi začalo být naprosto jedno, co se stane i s ním  jestli na to, co dělal někdo/y přijde a jak to vlastně celé dopadne. Což, pokud máte za svůj život už něco málo odčteno vám stejně muselo v průběhu čtení dojít. A to mě vlastně dostává k závěrečnému bodu:
5) Po půlce knihy se vzorec příběhu neustále opakoval a bylo jen otázkou času, kdy to vyvrcholí tak, jak to vyvrcholilo. Prostě Vás tady už ke konci nemohlo nic překvapit. Teda mohlo.. ale nepřekvapilo. A to určitě není dobrý, protože závěr by měl být podle mě na knize tou nejvíc oči valící částí, která vám nedá spát a vy nad ní budete muset pořád přemýšlet. Bohužel ani to se zde nekonalo.

Hodnocení: Asi si budete myslet, že se mi kniha nelíbila. No.. ne tak docela. Něco na ní přeci jen bylo. Svým jednoduchým stylem to vlastně byla jedna z mých nejrychleji přečtených knih, ale prostě mi tam chybělo to napětí, které by knize dodalo ten pravý šmrnc, vy byste hltali jednu stránku za druhou a bylo by vám líto, že už jste na konci a že to za chvíli už všechno bude minulostí.
Jedna * dolů za reklamu, které bylo tolik, že jsem díky ní měla až moc vysoká očekávání, druhá * dolů za absenci napětí, které by v thrilleru rozhodně nemělo chybět. Celkové hodnocení *** z 5 (70%). 

Žádné komentáře:

Okomentovat