pátek 26. února 2016

DECH a VZDOR (2v1)

Název: Dech
Orig.název:  Breathe
Autor: Sarah Crossan
Rok vydání: 2013
Počet stran: 264
Nakladatelství: Baronet
Vazba knihy: pevná
ISBN: 80-7384-666-4
 
Anotace: Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí - svobodně.
 
Recenze: Alina, členka odboje, Bea, velice inteligentní dívka z třetí zóny, pro kterou je škola, díky níž se může dostat na vyšší společenskou úroveň  naprosto vším,  Quinn, prominentní chlapec, tzv. prémius z první zóny, do kterého je Bea tajně zamilovaná. Díky nedostatku kyslíku, který postihl celý svět žijí všichni  tři v ohromné kapsuli. Skleněné kupoli, ve které je kyslík nejcennějším zdrojem. Lidé z třetí, nejchudší vrstvy nesmí běhat, tancovat a dokonce se ani milovat. Nemají na to totiž dostatečné množství kyslíku. Alina je ovšem spolu s celým odbojem přesvědčena, že vláda všem lže a že tvrzení o  údajné neschopnosti vypěstování stromů mimo kapsuli není pravdivé. Stejně jako nepřizpůsobení se lidí na menší podíl kyslíku než který je vypouštěn v kapsuli.
 
Alina, Bea i Quinn se spolu setkávají poprvé v době, kdy se Alina chystá z kapsule utéct. Bohužel nemá oprávnění odejít a tak se u východu snaží okouzlit Quinna, který jde s Beou a kyslíkovými maskami ven tábořit. Jeho otec má ve vládě vysoké postavení a tak se mu podaří bez povolení provést Alinu ven. Kam má ale namířeno a proč se tak urputně snaží opustit kapsuli, když mimo ní nemá být žádný život? Quinn s Beou se rozhodnou tomuto tajemství přijít na kloub a vydat se spolu s Alinou na dlouho cestu.    
 
Závěr: Asi mě mělo už při koupi napadnout, že jsem ve svých téměř 30 letech na něco takového už stará. Bohužel nenapadlo a koupila jsem si díky několika nadšeným recenzím hned oba díly. Miluju Hunger Games. Dokonce i Divergence se mi líbila, ale tohle za mě rozhodně ne. Příběh a samotný nápad, kdy dojde na Zemi kyslík je zajímavý. Zpracování je však o dost horší. Rozhovory postav jsou mnohdy tak trapné a nemoderní, že mi přišlo, že je hlavním postavám tak 12 let a ne 18.
 
Pár příkladů: "Půjdeš si s námi začutat?" "Nesmím hrát. Tatík říká, že mám špatný známky.", "Asi jí straší v bedně.", "Nejkřiklavější nádherná holka.", "Dej si pohov!" (to je tam opakováno asi stokrát), "Uštědřím mu lehký štulec." - nevím, možná je to překladem. Každopádně díky těmto a podobným výrazům kniha opravdu hodně ztrácí na kvalitě. I přesto mě zajímalo, jak vše dopadne. Jak říkám: příběh dobrý, zpracování otřesné a tak jsem se vrhla i na druhý díl.
 
Hodnocení: ** z 5
 
POZOR: Pokud se chystáte přečíst si oba díly tak dále nečtěte! V anotaci u Vzdoru jsou obrovské spoilery, které Vás mohou připravit o překvapení a dějové zvraty.
 
Ve zkratce: jestli jste se prvním dílem prokousali a doslovně se neřídili mnohačetným "Dej si pohov" tak gratuluji a do druhého dílu určitě jděte. Vzhledem k jinému překladateli je kvalita Vzdoru, co se týče obsahu s Dechem nesrovnatelná :-)  
 
 
 

Název: Vzdor
Orig.název:  Breathe
Autor: Sarah Crossan
Rok vydání: 2014
Počet stran: 288
Nakladatelství: Baronet
Vazba knihy: pevná
ISBN: 978-80-269-0033-7
 
Anotace: Bea, Alina a Quinn jsou na útěku. Odstartovali povstání a byli nuceni odejít z kapsule, jediného místa, kde je dostatek kyslíku. Bea přišla o rodinu, Alina ztratila domov a Quinn výsadní postavení. Podaří se jim přežít v nebezpečné Divočině? Mohou dokončit revoluci, již začali? V patách jim je mladý voják ze Speciálních jednotek a jejich jedinou šancí je zůstat pohromadě, přestože je okolnosti nutí se rozdělit. Budoucnost lidstva je v ohrožení a tito čtyři mladí lidé se musí rozhodnout, kde leží jejich loajalita.
 
Recenze: Bea už konečně dospěla a zjistila, že jsou v životě mnohem důležitější věci než škola. Z nejistého Quinna se stal muž, který se nebojí vzdorovat autoritám a Alina si sáhne na dno, o kterém si už dávno myslela, že ho má za sebou.
 
Skupina se na začátku snaží doplout do Sekvoje, záhadného centra odboje, o kterém jsme už párkrát četli v prvním díle. Jaké je jejich překvapení, když zjistí, že ne všechno je tak, jak si to představovali. Velitelka a členové Sekvoje, jejichž zájmy jsou úplně jiné než pěstování stromů jsou však kvůli zásobě kyslíku a dostatečného množství jídla jedinou nadějí našich hrdinů na přežití, a proto se rozhodnou na krátkou chvíli v centru pobýt. 
 
V kapsuli mezitím vrcholí povstání a zbylí členové odboje se chystají na poslední zúčtování s těmi, co ovládají kapsuli. Podaří se jim to? A bude vláda jejich jediným nepřítelem? Už jen kvůli tomu určitě stojí zato si Vzdor přečíst.    
 Velmi mě překvapil sexuální podtext a otevřenost některých intimnějších scén (např. vyšetření v Sekvoji), kde bych byla možná raději, kdyby je autorka vynechala. Jen prozradím, že o nic láskyplného nešlo takže červenou knihovnu nečekejte.

Vzhledem k tomu, že ve Vzdoru na rozdíl od Dechu rozhovory konečně odpovídaly věku postav a celkově bylo příjemnější ho číst, nepřekvapilo mě, když jsem zjistila, že každý díl překládal někdo jiný. Jen nechápu, že právě Dech má na databazeknih.cz celkově lepší hodnocení. Ale nejsem cílovka tak to možná bude tím :)
 
Jestli si mám přeci jen trochu rýpnout tak být autorkou úplně bych vynechala postavu Maude. Byla to nepříjemná, nesympatická tulačka, která akorát dělala problémy a kdyby v knize nebyla nic by se vlastně až tak nestalo.
 
Závěr: Jak jsem již psala, první díl byl pro mě docela propadák. To ale nemůžu říci o druhém, který mě velmi příjemně překvapil. Obzvlášť druhá půlka Vzdoru, která byla plná akce a napětí.
 
Hodnocení: ***  a půl z 5 (70%)
 

 
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat