sobota 14. listopadu 2015

PRVNÍCH PATNÁCT ŽIVOTŮ HARRYHO AUGUSTA

Název: Prvních patnáct životů Harryho Augusta
Orig.název: The First Fifteen Lives of Harry August
Autor: Claire North
Rok vydání: 2015 
Počet stran: 358
Nakladatelství: Argo
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-257-1491-1


Anotace: Harry August, hrdina této nezvyklé a napínavé knihy, má podivuhodnou schopnost: jakmile zemře, vrací se do chvíle svého zrození a prožívá svůj život znovu od začátku, ale se všemi vzpomínkami na to, co už prožil. Autorka s tímto motivem dovedně pracuje - vypráví o tom, jak Harryho zaskočí první znovuzrození, jak této zvláštnosti uvyká a učí se jí využívat, jak se seznamuje s dalšími lidmi obtíženými podobným darem. Někteří jsou starší než on a žili už před jeho narozením; jiní se naopak narodí až za Harryho života a přežijí ho. Vytvářejí tak řetězec, po kterém lze jako tichou poštou posílat zprávy napříč dějinami - a právě Harrymu se přihodí, že ho těsně před jednou z jeho smrtí navštíví dívenka a prosí ho, aby při dalším zrození předal zprávu do minulosti: blíží se konec světa a jen lidé jako Harry tomu můžou zabránit - pokud jim ovšem na světě záleží... A právě Harry August, téměř proti své vůli, tu musí sehrát hlavní roli. 

Recenze: Lineárové a Kálačakrové. Dva lidské druhy, rozdílně vnímající čas. Ti první, jichž je většina prožívají od druhého narození svůj život znovu od začátku bez uvědomění si skutečnosti, že už jednou tentýž život prožili. Ti druzí si tuto skutečnost po pár letech svého druhého života začínají se všemi detaily vybavovat a je pouze na nich, jak jí přijmou a jestli se rozhodnou svůj život změnit. Vše má ale své pro a proti. Můžete změnit některá svá rozhodnutí, můžete riskovat bez ohledu na to, jestli zemřete, protože se stejně znovu narodíte s celým vaším dosavadním vědomím, ale za žádnou cenu nesmí toto vaše jednání dospět do bodu, kdy jím můžete změnit běh dějin. A to je právě hlavní zápletkou knihy. Existuje totiž někdo, kdo toto pravidlo neustále porušuje a pro budoucí generace Kálačakrů, kteří se mají znovu narodit přestává být svět takový, jaký si ho ze svých dřívějších životů pamatují. Technologický pokrok se urychluje a nic není takové, jaké by mělo být. K tomu se navíc objevuje zpráva, předávaná po generace zpět v čase, předpovídající konec světa. Harry se snaží tento osud lidstva změnit a pouští se do pátrání po tajemné osobě, která má vše na svědomí a která začíná mazat po celém světě žijícím Kálačakrům paměť. Ti si tak přestávají po svém znovuzrození pamatovat, kdo jsou a kým byli. Postupně si Harry uvědomuje, že je součástí tohoto chaosu i on sám. 

Mnohem víc než samotný příběh mě zaujaly myšlenky samotného Harryho i ostatních Kálačakrů. Pokud totiž nebudete knihu vnímat jen jako smyšlený příběh, ale budete číst mezi řádky, najdete zde spoustu filozofických myšlenek metafyzického rázu, teologické otázky o existenci Boha a pro vědečtější typy je zde i trocha té kvantové fyziky. To vše vás nenechá spát a vy budete nuceni číst dál a dál v naději, že dostanete odpovědi, alespoň na některé z nich. Kouzlo knihy však spočívá v tom, že Vás svými odpovědmi tak akorát donutí zamyslet se nad dalšími podněty, které z nich vyplynou. 

Závěr: Z mého pohledu jde o naprosto geniální a do detailu propracované dílo autorky, o které podle mě v budoucnu ještě hodně uslyšíme. Knihu však rozhodně nedoporučuji někomu, kdo od ní čeká příběh s jednoduchou zápletkou a cestováním v čase nebo někomu, kdo je zvyklý číst více knih naráz. Díky velkým skokům z jednoho života do druhého a zpět je vhodné jí pro její lepší pochopení a celkový prožitek přečíst nejlépe na jeden či dva zátahy nebo pomalu, ale uvědoměle bez rozptylování životními osudy hrdinů jiných knih. Může se vám pak totiž lehce stát, že se v příběhu po pár kapitolách ztratíte.

Hodnocení: Z Prvních patnácti životů Harryho Augusta jsem osobně tak nadšená, že se okamžitě po dočtení stala jednoznačně zatím nejlepší přečtenou knihou v roce 2015, ne-li nejlepší knihou vůbec.
* * * * * z 5 (100%).

Žádné komentáře:

Okomentovat